Menüler

DSİ ÇALIŞIYOR ANTALYA’DA TAŞKIN RİSKİ AZALIYOR

11.09.2017


Devlet Su İşleri Antalya’ya yaptığı yatırımlarla vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Antalya’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; DSİ olarak son 14 yılda Antalya ilimizde 16 baraj ve 3 gölet inşa ettiklerini belirterek, bununla birlikte Antalya’da 431.200 dekar araziyi sulamaya açtık. Sulamaya açtığımız alanlardan Antalyalı çiftçilerimize yıllık 433 Milyon TL zirai gelir artışı sağladık ve Antalya il ve ilçelerinde 83 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Antalya il ve ilçelerinde yapılan taşkın önleme çalışmaları ile Antalya şehir merkezi ile 133 meskûn mahal ve 201. 110 dekar alanda taşkın kontrolünün sağlandığını belirten Genel Müdür Acu; ‘’DSİ olarak Antalya ilimizde tamamladığımız taşkın koruma projelerine bir yenisini daha ekledik. Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yapılması talimatını verdiği Gazipaşa Bıçkıcı Deresi Taşkın Kontrolü 1. Kısım İşini’’ tamamlayarak bölgedeki taşkın riskini azaltmış olduk. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Acu; ‘’Antalya Gazipaşa Bıçkıcı Deresi Taşkın Kontrolü 1. Kısım İşi’’ kapsamında Gazipaşa Bıçkıcı Deresi üzerinde 1 adet 67 metre açıklığında fore kazık temelli Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan, estetik açıdan ileriki uygulamalara da örnek teşkil edecek bir köprü ile 300 metre dere tanzimi ile taş tahkimat yapılmış ve iş sözleşme tarihinden önce tamamlanmıştır. ’dedi.

Yapılan köprünün Gazipaşa ilçesinde 8 mahalleyi birbirine bağladığını ve Gazipaşa Havalimanı’na ulaşımı sağlayacağını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.