Menüler

DSİ HEYETİ KORKUTELİ SULAMASI REHABİLİTASYONU PROJESİNİ İNCELEDİ

23.10.2017


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Proje ve İnşaat Daire Başkanı Dr. Murat Alp, DSİ Antalya 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Daire Başkan Yardımcıları Ömer Faruk Akbulut ve Mehmet Alp DSİ Antalya Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Köksal Buğra Çelik, DSİ Genel Müdürlüğü Heyeti ve Şube Müdürleri Türkiye’de örnek proje olan ve ilk kısmı 2015 yılında işletmeye açılan Korkuteli Sulaması Rehabilitasyonu Projesi’nde ve Projenin 2. Kısım inşaatında incelemelerde bulundular.

Heyet ilk olarak projenin yönetildiği SCADA merkezinde incelemelerde bulunarak sistem hakkında sunum aldı.

Ardından sahaya inen heyet, projenin su kaynağı olan Korkuteli Barajı’nda bulunan ana başlangıç kontrol binası ve hidrantlarda incelemelerde bulundular.

Heyet daha sonra Korkuteli Sulaması rehabilitasyonu projesinin devamı niteliğindeki 6 860 dekar alanı sulayacak olan Korkuteli Sulaması Rehabilitasyonu 2. Kısım inşaatında incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından bir açıklama yapan Devlet Su İşleri Antalya 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun: “Bugün DSİ Genel Müdürlüğümüzden gelen Daire Başkanımız, Daire Başkan Yardımcılarımız, Bölge Müdür Yardımcımız ve teknik heyet ile birlikte Türkiye’de pilot proje olan Korkuteli Sulaması Rehabilitasyonu Projesi’nde incelemelerde bulunduk.”

PROJE İLE %60’A VARAN SU TASARRUFU SAĞLANIYOR

“Projenin önemine değinmek gerekirse eski sistem vahşi sulama sonucunda toprak erozyonu, taban suyu yükselmesi, tuzlanma veya çoraklaşma gibi çevresel sorunlar olduğu gibi bitkide stres oluşmakta ve gereksiz verim ile gelir kayıpları olmaktadır.

Sistemin toprak kaybı, toprağın korunması, verimlilik, üründe kalite ve standartlaşmayı sağlama gibi önemli faydaları bulunmaktadır. Bu sistem ayrıca genel maliyetleri de düşürmektedir.

Ülkemizdeki tatlı su kaynaklarının %75’inin tarımsal sulamada kullanıldığını ve bu sistemin %60’a varan su tasarrufu sağladığını düşünürsek projenin önemini daha iyi vurgulamış oluruz.”

PROJE SCADA SİSTEMİ ÜZERİNDEN YÖNETİLİYOR

“Proje hâlihazırda 56 860 dekar tarım alanını sulamakta olup, SCADA merkezi üzerinden yönetilmektedir. Bu sistem ile ürüne ihtiyacı kadar su verilmekte, sistemin tümü kontrol altında tutulmakta ve arızalara kısa sürede yanıt verilebilmektedir.”

PROJENİN 2. KISIM İNŞAATI BU YIL TAMAMLANIYOR

“Rehabilitasyon projesinin ilk kısmını 2015 yılında tamamlayarak hizmete aldık. Ancak Korkutelili çiftçilerimizden gelen yoğun talep üzerine Korkuteli Sulaması Rehabilitasyonu 2. Kısım işine başladık ve inşaatımız hızla devam ediyor. Toplam 17 500 metre borunun 8 700 metresi tamamlandı. Bunun yanında fen ve sanat yapılarının imalatları da devam etmektedir.

Projeyi bu yıl içerisinde tamamlayarak 2018 sulama sezonunda çiftçilerimize su vermeyi planlıyoruz.

2. kısım inşaatının da tamamlanması ile birlikte toplamda 63 720 dekar alanda modern sistemler kullanarak sulama yapıyor olacağız.

Projede emeği geçen DSİ ve firma çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”