Menüler

KEMER'DE TAŞKIN RİSKİNİ AZALTACAK PROJELER TAMAMLANDI

09.03.2018


Devlet Su İşleri Antalya 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Kemer’de yapımı tamamlanarak hizmete alınan Kemer Sarıören Deresi Taşkın Koruma işi ve idari imkânlarla yapılan Kemer Ağva Deresi Taşkın Kontrolü projeleri ile ilgili yaptığı açıklamada; “DSİ olarak son 15 yılda 19 baraj ve 3 gölet inşa ettik. 448 920 dekar araziyi sulamaya açtık ve Antalyalı çiftçilerimize yıllık 468 milyon TL zirai gelir artışı sağladık, 88 derenin de ıslahını tamamladık. Son olarak ise Kemer ilçemizde Sarıören Deresi Taşkın Kontrolü işi ve idari imkanlarla yürütmüş olduğumuz Ağva Deresi Taşkın Kontrolü işlerimizi tamamlayarak vatandaşlarımızın istifadesine sunduk.


Özellikle son yıllarda dere ıslah çalışmalarında Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla sırasıyla “estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran projeleri hayata geçiriyoruz. Bu çalışmalar şehirlere de ayrı bir güzellik katmıyor. Bu bakımdan yapılan çalışmalar Kemer gibi bir turizm bölgesi için büyük önem arz etmektedir.

Tamamlanan projelerimiz ile Kemer ilçemizde taşkın riski azaltılarak olası can ve mal kayıplarının önüne geçilecek, ayrıca estetik anlamda şehrin çehresi de güzel bir görünüme kavuşturulmuş olacaktır.

Sarıören Deresi Taşkın Kontrolü işimizde; 1 624 metrelik güzergah boyunca kargir duvar ve istifli taş tahkimatı, 3 248 metre korkuluk imalatı, rusubat zararlarını önleme amacıyla 1 adet tersip bendi imalatı, 3 adet araç ve 2 adet yaya köprüsü imalatı yapılmıştır.

Ağva Deresi taşkın kontrolü işimizde ise D-400 karayolunun güneyinde kalan 1 600 metrelik kısımda 4 iş makinası ile toplamda 200 000 m³ kazı yapılarak taşkın kontrolü sağlanmıştır.

Hizmete aldığımız tesislerimizin Ülkemize, turizm şehri Antalyamıza ve Kemer ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.” dedi.