Menüler

YENİKÖY BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

19.06.2018

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarımın başkenti Antalya’ya yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Antalya’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Antalya ilimizde nasibini aldı.

Antalya’nın Alanya ilçesinde yapımı devam eden Yeniköy Barajında çalışmaları hızla devam ettiğini belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU, ‘Yeniköy Barajı sulama amaçlı olup, depolanacak su ile Alanya İlçesi Emişbeleni Beldesi ile Yeniköy ve Toslak mahallelerine ait mevcut durumda 12 360 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. ’dedi.

Baraj ulaşım yolu, kret ulaşım yolu, kaya ocağı ulaşım yolu imalatları dolusavak imalatları, derivasyon tüneli imalatlarının tamamlandığını belirten Genel Müdür ACU,’ Baraj gövdesinde topuk plağı imalatları, topuk plağı altı ankraj imalatları devam etmekte olup gövde dolgusuna başlanılmıştır. ‘dedi.

Yeniköy Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2018 yılı birim fiyatları ülke ekonomisine yıllık 31 344 960 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Murat ACU,’ ’ Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.