Menüler

DSİ GENEL MÜDÜRÜ ACU’DAN MÜJDE ALANYA İÇMESUYU İSALE HATTI VE ARITMA TESİSLERİNDE SONA GELİNDİ

03.08.2018


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarımın başkenti Antalya’ya yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Antalya’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.


İçmesuyu Temini İçin Dev Projeler İnşa Ediliyor.

Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlasının DSİ tarafından yapılan içmesuyu tesislerinden karşılandığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat ACU, ‘81 İlimiz için İçmesuyu Eylem Planı”nı hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içmesuyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.

Bu kapsamda Akdeniz’in incisi, ülkemiz turizminin başkenti Antalya’nın Alanya ilçesinin içmesuyu sorununu tamamen ortadan kaldırmak için projelendirilen Alanya İçmesuyu İsale hattı ve Arıtma Tesisi inşaatlarında sona gelindi. ’dedi.

‘Alanyalı Vatandaşlarımıza Memba Kalitesinde İçmesuyu Sağlanacaktır’

Projenin su kaynağının Dim Barajı olduğunu ifade eden Genel Müdür ACU,’ Alanya içmesuyu arıtma tesisinde sızdırmazlık testlerine başlanılmış olup yakın zamanda içmesuyu testlerine başlanacaktır. İsale hattında ise boru döşeme işlemleri tamamlanmış olup arıtma tesisine montaj çalışmalarında sona gelinmiştir.

Proje ile Dim Barajı’ndan alınacak günlük 90.000 m³ ham su insani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelik esasına uygun olarak arıtarak 484 610 kişiye yıllık 47,3 milyon m³ içmesuyu temin edilecek, Alanya ilçesinin 2045 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU, ’Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.