Menüler

DSİ’DEN TURİZMİN BAŞKENTİNE YATIRIM SAĞANAĞI

17.01.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Antalya iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Antalya ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.Antalya’ya 19 Baraj ve 3 Gölet İnşa Ettik,

Tarımın ve Turizmin başkenti Antalya’ya son 17 yılda devasa yatırımlar yapıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ Antalya’da 19 baraj ve 3 Gölet’i tamamlayarak vatandaşlarımızın istifadesine sunduklarını açıkladı.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’Bu barajların en önemlilerinden biri Gazipaşa Gökçeler Barajıdır. Gökçeler Çayı üzerinde inşa ettiğimiz Gökçeler Barajından sağlanacak su ile 47 400 dekar araziyi sulamaya açacağız. Hizmete alınan diğer önemli barajlardan birisi de Manavgat Naras Barajıdır. 2014 yılında hizmete aldığımız bu barajla sulamaya büyük katkı sağlanmış ve 71 420 dekar münbit arazi sulanmaktadır.

Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Antalya’da kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı ve ziraatı geliştirecek 10 baraj daha inşa ediyoruz. ‘dedi.

Antalya’mızın Münbit Topraklarını Suya Kavuşturduk…

Antalya deyince akla geniş ve bereketli topraklar geldiğini ifade eden Genel Müdür Aydın,’ Biz de bu bereketli topraklara bereket katmak için 62 çok önemli sulama tesisleri inşa ettik. Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 464,739 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 494 milyon TL ilave zirai gelir sağladık.

Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 15 sulama tesisi projesi ile 204,560 dekar münbit arazinin daha sulamaya açılacağını belirtti.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Antalya’nın bir başka probleminin de sel ve taşkınlar olduğunu açıklayan Aydın,’ Bu kapsamda Antalya’da 94 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; Antalya şehir merkezi ve 147 meskûn mahal ve 176,835 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 6 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.