Menüler

Antalya İlimizde 458 869 Dekar Tarım Arazisi Sulanmaya Başladı

25.04.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz.

Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır. 

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.

Bu kapsamda ülkemizin tarım ve turizm başkenti Antalya ilimizde örtü altı üretimde 12 ay boyunca devam eden sulamanın yanında tarla üretimi için 15 Nisan tarihinde başlayan 2020 yılı sulama sezonunda Antalya ilimiz ve ilçelerimizde toplam 458 869 dekar tarım arazisi sulanması neticesinde 2020 yılı birim fiyatları ile 483 milyon TL zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.

Antalya ilimizde en önemli sulama projelerinin başında Manavgat Naras Barajı Sulaması gelmektedir. İş kapsamında 71 420 dekar zirai arazinin sulanması ile ülke ekonomisine yılda 139.054.740 TL katkı sağlanmaktadır.

Antalya ilimizde diğer en bir önemli projede Korkuteli Barajı Sulamasıdır. İş kapsamında 63 720 dekar zirai arazinin sulanması ile ülke ekonomisine yılda 65.376.720 TL katkı sağlanmaktadır.

DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.