Menüler

Elmalı Kazanpınarları Rezervuarı Suni Besleme Projesi Tamamlandı

10.06.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Sivas iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Antalya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Antalya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Antalya turizm alanında ülkemizin en önemli illerinden biri olarak adını duyurmuş olsa da tarım alanında da başı çeken illerden biridir. Bu anlamda su yapıları Antalya için son derece önemlidir.


DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada ‘Elmalı Kazanpınarları Rezervuarı Suni Besleme Projesinin tamamlandığını belirterek, Küresel iklim değişikliğinin yaşandığı dünyamızda, ülkemiz yarı kurak iklim kuşağında yer alan ve kullanılabilir su miktarı açısından su stresi altında olan bir ülkedir. Bu tablo su kaynaklarımızın rasyonel yönetimini ve verimli kullanımını zorunlu kılmaktadır.

Bu sebeple suyun bir damlasını dahi boşa harcamayacak şekilde yatırımlar planlayarak hayata geçirilmesi maksadıyla Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatlarıyla hayata geçirilen “Yeraltı Barajları Eylem Planı” kapsamında yapımına başlanan Elmalı Kazanpınarları Rezervuarı Suni Besleme Projesinin tamamlandığını söyledi.


İş kapsamında; 1 paletli beko, 1 dozer, 1 adet paletli dragline, 3 kamyon, 1 greyder, 2 adet lastik tekerlekli ekskavatör, 1 adet yükleyici ve 11 personel çalışmıştır. Toplamda 47.436 m³ kazı, 27.880 m³ yükleme, 109.648 m³Xkm taşıma ve 17.225 m³ stabilize serilmiştir.

18.11.2019 tarihinde idari imkânlarla başlanan proje 20.05.2020 tarihinde tamamlanarak hizmete alınmış olup, projenin maliyeti 1.803.289,00 TL’dir.

Proje mevcut durumdaki Yuva ve Mursal Sulamalarına yılda 5 milyon m³ sulama suyu desteği sağlayacak olup, 25 bin 100 dekar sahanın sulanmasına hizmet edecektir.